XX-lecie beatyfikacji Pier Giorgio Frassatiego

f_7477Wizyta papieża

Benedykta XVI w Turynie 2 maja br. i jego słowa skierowane do młodzieży, przypominające Osobę bł. Pier Giorgia Frassatiego, stały się niejako preludium do spotkania zorganizowanego z okazji 20 rocznicy beatyfikacji błogosławionego Pier Giorgio Frassatiego, które w dniach 19-21 maja odbyło się w Oropie, Pollone i Turynie.

W spotkaniu, którego celem w Roku Kapłańskim była refleksja nad Osobą Błogosławionego i wpływu jaki wywiera na duchowe wzrastanie kapłanów, uczestniczyli kapłani i świeccy różnych narodowości oraz rodzina Błogosławionego. Wspólne trzydniowy pobyt animowała 30 osobowa grupa studentów, kierowana przez ks. Pietro Rescigno proboszcza parafii św. Tomasza z Akwinu w Salerno.
Uroczystości rozpoczęły się w Sanktuarium Matki Bożej Królowej Gór w Oropie, do którego często pielgrzymował Błogosławiony. Obdarowani przez ks. Pietro różańcami z podobnych ziaren, które także Pier Giorgio dawał swoim przyjaciołom i ubogim jego uczestnicy odmówili jedną część różańca.
W dniu 20 rocznicy beatyfikacji – 20 maja, odbyła się konferencja poświęcona Frassatiemu, połączona ze świadectwami kapłanów, o Jego wpływie na ich drogę powołania, życia kapłańskiego oraz działań duszpasterskich, które podejmują. Pier Giorgio inspiruje także kapłanów. Swoim zapałem, z którym nawet o bardzo wczesnych godzinach porannych, prawie codzienne uczestniczył w Eucharystii. Wytrwałością w trwaniu przy Chrystusie obecnym w Najświętszym Sakramencie, podczas licznych adoracji, także adoracji nocnych. Miłością do Maryi, do której codzienne modlił się na różańcu. Otwartością na bliźnich, którym przychodził z pomocą. Radością, która wyrażała jego radość z bycia katolikiem.
Po obiedzie uroczystości przeniosły się do Pollone. W kościele ss. Sebastiano i Fabiano, w którym odbył się chrzest Błogosławionego, miała miejsce wspólna modlitwa. Następnie uczestnicy uroczystości odwiedzili Willę Ametis-Frassati, w której znajdują się dwa pokoje Błogosławionego oraz gablota z Jego rzeczami. O godzinie 18.00 w kościele parafialnym w Pollone została odprawiona Msza święta pod przewodnictwem ks. bpa Bielli – Gabriele Mana. Na zakończenie Eucharystii, która stała się dziękczynieniem Bogu za dar kapłaństwa i beatyfikację Pier Giorgia Frassatiego, pielgrzymi z Polski, oraz siostry i kapłani z Polskiego Papieskiego Instytutu Kościelnego w Rzymie wykonali pieśń „Czarna Madonna”. Wieczorem przybyli goście spożyli przygotowaną przez mieszkańców Pollone kolację, w tym tradycyjną piemoncką polentę, a po niej w ogrodzie wspomnianej już willi, przy sekwoi, – na którą za życia wchodził Pier Giorgio i z której można było słyszeć jego śpiew oraz recytowane wiersze – odbyła się adoracja Najświętszego Sakramentu.
W ostatnim dniu, przyjaciele Frassatiego mieli okazję pomodlić się przy Jego grobie i zobaczyć Całun Turyński, znajdującym się w Turyńskiej Katedrze oraz uczestniczyć w Eucharystii w kościele p.w. San Domenico w Turynie, gdzie w 1922 roku Błogosławiony, przy ołtarzu Madonna delle Grazie wstąpił w szeregi III Zakonu Dominikańskiego. Podczas tych spotkań zrodziła się idea, do utworzenia w roku kapłańskim, skupiającej kapłanów – przyjaciół Frassatiego –  La Compagna dei Preti Loschi di Pier Giorgio Frassati, analogicznie do Compagna dei Tipi Loschi, którą On utworzył z grupą przyjaciół. Kolejne takie międzynarodowe spotkanie zostało zaplanowane na 2015 rok.

Kopiowanie i wykorzystywanie zdjęć, tylko za zgodą autora.

Kügler basis-infos contents gesamt contents ausblenden information zu dieser veranstaltung hausarbeit schnell schreiben werden z